Ramadan 2021

RAMAZAN 2023 NE ZAMAN?

RAMAZAN 20232

Ramazan ayının yaklaşmasıyla tüm İslam alemi için en önemli sorulardan birisi de ‘’ 2023 Ramazan ne zaman ?’’ Mübarek oruç ayı İslam dininin ayrılmaz bir parçasıdır. 11 Ayın sultanı olarak kabul edilen Ramazan ayında Müslümanlar için oruç ibadeti bir farz ibadettir. Bu nedenle bu mübarek ay inananlar için büyük bir öneme sahip. Peki, Ramazan orucu bu yıl ne zaman başlıyor ve sona eriyor?

2023 RAMAZAN NE ZAMAN BAŞLIYOR VE BİTİYOR?

Oruç ibadetinin yerine getirildiği ve iftar sofralarında müslümanların bir araya gelerek evlere bereket ve huzurun dolduğu mübarek ay Ramazan yaklaşıyor. Bu yıl 2023 Ramazan 22 Mart tarihinde başlıyor. 21 Nisan 2023 günü ise Ramazan Bayramı arefesi ile son buluyor. 22 Nisan 2023 tarihinde ise Ramazan Bayramı başlamaktadır.

Ramazan Başlangıcı: 22 Mart 2023

Ramazan Bayramı Arifesi: 21 Nisan 2023

Ramazan Bayramı 1. Gün: 22 Nisan 2023

Ramazan Bayramı 2. Gün: 23 Nisan 2023

Ramazan Bayramı 3. Gün: 24 Nisan 2023

2023 KADİR GECESİ NE ZAMAN?

‘’Bin aydan daha hayırlı’’ olarak buyurulan Kadir gecesi 2023 Ramazan ayında 27 Nisa22 Mart 2023 tarihinde idrak edilecek.

Kur’an-ı Kerim, Ramazan ayı içerisinde Kadir gecesinde indirilmiş ve aşağıdaki ayetler ile haber verilmektedir:

„Şüphesiz biz o Kur’an’ı Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesi nedir bilir misin? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. O gece melekler ve ruh Rabbinin emriyle her bir iş için veya her bir kişi için inerler de inerler. O gece tan yeri ağarıncaya kadar selam ve esenliktir.“ (Kadir: 97/1-5)

„Biz o Kur’an’ı mübarek bir gecede indirdik, zaten biz insanlığı her zaman uyarmaktayız.“ (Duhan: 44)

RAMAZAN AYI ORUCU İLE İLGİLİ AYETLER

Ey iman edenler! Sizden öncekilerin üzerine yazıldığı gibi sakınasınız diye sizin üzerinize de sayılı günlerde oruç yazıldı. İçinizden hasta veya yolcu olan, başka günlerden sayısınca tutar. Orucu tutmakta zorlananlar için bir yoksulun (günlük) yiyeceği kadar fidye yeterlidir. Bir iyiliği mecbur olmadan yapan için bu (yaptığı) iyidir. Ama orucu tutmanız -bilirseniz- sizin için daha hayırlıdır. (Bakara, 183-184)

Oruç gecesinde kadınlarınıza yaklaşmak size helal kılındı. Onlar, sizin örtüleriniz, siz de onlara örtüsünüz. Allah, gerçekten sizin, nefislerinize ihanet etmekte olduğunuzu bildi, tevbenizi kabul etti ve sizi bağışladı. Artık onlara yaklaşın ve Allah’ın sizin için yazdıklarını dileyin. Fecir vakti, sizce beyaz iplik siyah iplikten ayırt edilinceye kadar yiyin, için, sonra geceye kadar orucu tamamlayın. Mescidlerde itikafta olduğunuz zamanlarda onlara (kadınlarınıza) yaklaşmayın. Bunlar, Allah’ın sınırlarıdır, (sakın) onlara yanaşmayın. İşte Allah, insanlara ayetlerini böylece açıklar; umulur ki sakınırlar. (Bakara, 187)

Şüphesiz, Müslüman erkekler ve Müslüman kadınlar, mü’min erkekler ve mü’min kadınlar, gönülden (Allah’a) itaat eden erkekler ve gönülden (Allah’a) itaat eden kadınlar, sadık olan erkekler ve sadık olan kadınlar, sabreden erkekler ve sabreden kadınlar, saygıyla (Allah’tan) korkan erkekler ve saygıyla (Allah’tan) korkan kadınlar, sadaka veren erkekler ve sadaka veren kadınlar, oruç tutan erkekler ve oruç tutan kadınlar, ırzlarını koruyan erkekler ve (ırzlarını) koruyan kadınlar, Allah’ı çokça zikreden erkekler ve (Allah’ı çokça) zikreden kadınlar; (işte) bunlar için Allah bir bağışlanma ve büyük bir ecir hazırlamıştır. (Azhab, 35)

Prayer times

3 AYLAR NE ZAMAN BAŞLIYOR

Üç aylar Kameri takvime göre Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Dini birçok önemli günün bulunduğu üç aylar mânevi huzur ve hoşgörünün kalplere doğduğu aylardandır. 

Üç aylardan ilki olan Recep ayı mübarek aylardan biri olduğu şu şekilde bir ayette de belirtilmiştir:

„Şüphesiz Allah’ın gökleri ve yeri yarattığı günkü yazısında, Allah katında ayların sayısı onikidir. Bunlardan dördü haram aylardır. İşte bu, Allah’ın dosdoğru kanunudur. Öyleyse o aylarda kendinize zulmetmeyin.“ (Tevbe, 36)

Üç aylardan ikincisi ise Şaban ayıdır. Bu ay içerisinde Berat gecesi de bulunmaktadır. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Şaban ayının 15. gecesine ayrıca önem vererek ibadet etmeye ayırmıştır.

Üç ayların sonuncusu ise Ramazan ayıdır. Ramazan ayının önemi Kur’an-ı Kerim’in bu ayda inmeye başlamasından ve bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesinin bu ay içerisinde bulunmasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca oruç ibadetinin de bu ay içinde yapılması emredilmiştir.

Ramazan ayı faziletiyle yaklaşırken 2022 Ramazan ne zaman başlayacak diye merak ediyorsanız miladi takvimle sabit bir tarih vermek mümkün değildir. Hadîs-i Şerifte:,

Hilali görünce oruç tutun, tekrar görünce orucu bırakın.”  

buyrulmuştur. Bu nedenle bu mukaddes ay, gökyüzünde hilalin görünmesi ile başlar. Gökyüzünde tekrar hilalin görünmesi ile oruç sona erer. 2023 Ramazan ise 22 Mart Cumartesi günü başlamaktadır.