Dini Çocuk Kitapları Listesi

Din, çocukların eğitiminde çok ayrı bir öneme sahiptir. Ağaç yaşken ayrılır sözü tam da çocukların eğitimi ile ilişkilidir. Küçük yaşlarda çocuklara verilen eğitim de çocuklara neyin iyi neyin kötü olduğunu öğretmek oldukça önemlidir. Günlük hayatımızda neyin iyi neyin kötü olduğunu ise çocuklarımız en güzel eğitici kitaplar sayesinde öğrenebilirler. Bu nedenle küçük yaşlarda çocukların internetle uğraşmaları yerine kitap okuma alışkanlığı kazanmalarına yardımcı olunmalıdır. Değer yargılarımızı ve iyi ile kötü arasındaki farkı ise en güzel dini çocuk kitapları aracılığıyla öğretebiliriz. Bu nedenle çocuklarımızı dini çocuk kitapları okumaya teşvik etmeliyiz.

Dini çocuk kitapları

Okumanın insana katkısı ve faydası her yaş düzeyi için oldukça önemlidir. Özellikle çocuklarımıza dini çocuk kitapları okuma alışkanlığı kazandırmak Yaradanı ve dini sevdirmenin en etkili yoludur. Örneğin, dini kitaplar içerisinde yer alan merhamet duygusu çocuklarımızın empati duygunun gelişmesine yardımcı olur. Böylece çocuklarımız okudukları eğitici bilgileri gerçek hayatta uygulamayı öğrenirler. 

Özellikle yurtdışında yaşayan Müslüman aileler de İslamı çocuklarına sevdirecek dini çocuk kitapları aramaktadırlar. Almanya’da dini çocuk kitapları arayanlar için aşağıda çocukların yaş seviyelerine göre liste hazırlanmıştır. Çocuklarına İslami eğitim vermek isteyen ebeveynler listemizde yer alan eğitici dini çocuk kitaplarını sipariş edebilirler.

Çocuklar İçin Dini Kitaplar Listesi

 1. Benim Güzel Peygamberim 
 2. Allah’ı Arayan Çocuk
 3. Peygamber Öyküleri Seti
 4. Allah Beni Seviyor
 5. Hikayelerle Dini Değerler
 6. Hadis Bahçesi
 7. Küçük Sahabeler
 8. Neşeli Petek Değerler Eğitim Seti
 9. Cocuklar icin Elif Be
 10. Dinimi Öğreniyorum

1. Benim Güzel Peygamberim

Peygamber efendimizin hayatını anlatan otobiyografik kitaplardan birisi de Benim Güzel Peygamberim isimli bu kitaptır. Kitap Peygamberimizin hayatını, yaşam tarzını ve insani ilişkilerini göstermektedir. Ayrıca yaşadığı olaylar karşısında nasıl tepkiler verdiğini anlatan bu öğretici kitap 4-12 yaş grubuna uygundur. Oldukça sade ve akıcı bir dille çocuklara Peygamberin hayatından örnekler sunmaktadır.

Peygamber Efendimizin (s.a.v)  merhametli doğru sözlü ve verdiği sözü tutan, sevgi dolu ve anlayışlı yönlerine dikkat çekilmiştir. bununla birlikte insani ilişkilerinde saygılı yaklaşım vurgulanarak çocukların gelişimine örnek sunulmuştur. 

Bilindiği üzere, .ocukların doğdukları andan itibaren öğrendikleri ve gördükleri her şey onların kişiliklerinin oluşmasında çok etkilidir. Peygamber Efendimiz, tüm insanlık için adalet, doğruluk ve ahlak konularında örnektir. Bu nedenle çocuklar için Peygamberin hayatını anlatan kitaplar çocukların ahlak, adalet ve doğruluk gibi tüm insanlığı ayakta tutan kavramları öğrenmelerine yardımcı olur. Peygamber  efendimiz herkese yaşı ne olursa olsun hoşgörülü ve anlayış davranmaktaydı. Onunla konuşmak için gelen herkesi sabırla dinler ve önyargısız şekilde sohbet ederdi. O adaletiyle bilinirdi. Karşısındaki kişi kim olursa olsun sadece doğrudan yana karar verirdi. Onun yaşamını ele alan dini çocuk kitapları ise çocuklar için yalnızca bir örnek değil. Aynı zamanda Peygamber Efendimizi ve din sevgisini de aşılamaktadır. 

Eğer Peygamber Efendimiz’in hayatını anlatan bu kitabı sipariş etmek istiyorsanız buradan semerkandonline sitesi üzerinden güncel fiyatını inceleyebilirsiniz. 

2. Allah'ı Arayan Çocuk

Kitabın yazarı , Hatice Kübra Tongar, çocuk  gelişimi ve uzmanlığı konusunda eğitim almış ve çok sayıda kitap yazmış. Kendisi alanında uzman başarılı bir çocuk gelişimi uzmanı olarak tanınıyor. Kaleme aldığı dini çocuk kitaplarından birisi de Allah’ı Arayan Çocuk. Kitap küçük bir çocuğun hayatındaki sıkıntıları öyküler üzerinde anlatıyor. 

Bilindiği üzere, küçük yaşta olan çocuklar ‘Allah kim?’ ‘Allah neye benzer?’ gibi sorular yönetirler. Bu sorular küçük çocukların en fazla merak ettiği sorular. Ancak aynı zamanda dini öğrenmelerine ve anlamlarına da yardımcı olan sorulardır.

Bu kitapta da ‘Allah nerededir?’ ‘Hastalara kim şifa verir?’ gibi sorunların cevabını güzelce çocuklara açıklamaktadır. Allah’ı Arayan Çocuk kitabı 6-12 yaş grubuna yöneliktir. Her ne kadar çocuk grubuna yönelik olsa da büyükler içinde keyifli bir şekilde okunabilecek bir kitaptır.

Eğer Allah’ı Arayan Çocuk kitabını incelemek isterseniz buradan Amazon üzerinden güncel fiyatını inceleyebilirsiniz. 

3. Peygamber Öyküleri Seti

Belkız İbrahimhakkıoğlu tarafından kaleme alınan bu seri  8 yaş ve üzerindeki çocuklara yönelik olarak hazırlanmıştır. Tüm peygamberlerin hayat hikayesinde yer alan önemli eğitici olaylar üzerinde durulmuştur. Çocuklara peygamberlerin kim olduğunu, nasıl bir hayat yaşadıklarını öyküler şeklinde akıcı bir dille anlatmaktadır. Ayrıca peygamberlerin hayatlarına yaşadıkları zorlukları Allah inancı ve sevgisi ile üstesinden geldikleri vurgulanmıştır. Bu öykü serisi eşliğinde çocuklara ahlak, erdem ve adalet duyguları aşılanmaktadır. Böylece çocukların öncelikle bu kavramları öğrenebilmesi hedeflenmektedir. Sonrasında ise bu hikayeler iyinin ne olduğunu öğrenen çocukların karakter gelişimine yardımcı olmaktadır.

Almanya’da dini çocuk kitapları arayanlar bu öykü setini inceleyebilirler. Peygamber Öyküleri Seti’ne buradan Amazon üzerinden ulaşabilirsiniz.

4. Allah Beni Seviyor

Eserin sahibi  Fatma Işık’tır. Kendisinin yazdığı dini çocuk kitaplarından birisi de Allah Beni Seviyor isimli kitaptır. Allah Beni Seviyor isimli kitap 7 yaş ve üzeri çocuk grubuna hitap etmektedir. Öncelikle iyi bir insanın nasıl olduğu betimlenmiştir. Ardından iyilik üzerinden yola çıkılarak dinin iyi kavramı üzerine kurulduğu vurgulanmıştır. Çocuklara iyiliği aşılayan bu kitap Yaradanın onları sevdiğini anlatmaktadır. Ayrıca her ne olursa olsun Allah’ın her zaman yanlarında olduğunu ve onları sevdiğini öğretmektedir. Nitekim, Allah Kur’anı Kerim ile insanların doğru sözlü ve güvenilir olmalarını vurgulamıştır. Ayrıca merhamet, saygı ve paylaşma gibi erdemlerin dinimizin temelleridir. 

Bu özelliklere sahip kişiler Allah’ı daha iyi anlar ve O’nun yolunda ilerlerler. Bu nedenle çocuklara Allah sevgisinin aşılanması oldukça önemlidir. Uzmanlarca ibadet eğitimine başlamadan önce Allah sevgisinin aşılanması tavsiye edilmiştir. Böylece çocuklar dini severek öğrenecek ve Allah aşkıyla ibadet edeceklerdir. Allah Beni Seviyor kitabı da buna örnek kitaplardandır. Bu kitap ile anne ve babalar çocuklara dini bilgileri ve Allah sevgisini kolaylıkla aşılayabilirler.

Bu kitabı incelemek isteyenler buradan Amazon üzerinden ulaşabilirler.

5. Hikayelerle Dini Değerler

5 yaş ve üzeri için oluşturulan bu hikayeler yazar  Asiye Aslı Aslaner tarafından oluşturulmuştur. 10 parçadan oluşan hikayelerin birincisi olan Fino Foli Sadaka isimli eserde çocuklar için kısa hikayeler hazırlanmıştır. Çocukların hayal güçlerine ve beyin gelişimine katkı sağlayacak kavramlar konu alınmıştır. Böylece çocuklara Allah’ın tasvip ettiği güzel davranışları öğretmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca dua, iyilik, şükür, sadaka, yardımseverlik ve sabır gibi davranışları göstermektedir. Böylece çocukların küçük yaşta hikayeler ile erdemli davranışları öğrenmeleri sağlanmaktadır.

Serinin ikinci kitabı Civciv Ceviz Nimet’tir. Masalları şüphesiz bütün çocuklar sever. Çocuklar masallarda yer alan dünyayı hayal ederler. Kurdukları o dünyayı gerçek dünyaya da taşımak isterler. İşte bu yüzden dini değerlerimizi masallar ile çocuklara aktarmak önemlidir. Bu kitapta dini değerleri masallar üzerinden çocuklara aktararak gerçek dünyaya uygulamalarına yardımcı olmaktadır. Serinin geri kalan masalları olan Kurbağa Kuriş, Maymun Miço, Kuzucuk Kuzi, Midilli Mini, Ayıcık Kayu, Sincap Sinko, Kedicik Badem,Yaprak Böceği Yami dini değerlerimizi çocukların anlayabilecekleri bir şekilde aktarmıştır.

Bu güzel masal serisini incelemek isteyenler buradan Amazon üzerinden ulaşabilirler.

6. Hadis Bahçesi

Nefise Atçakarlar tarafından kaleme alınan 10 kitaptan oluşan seride masallar üzerinden 10 hadis 10 konu alınmıştır. 10 evrensel hadis ile iyi değerler hikayeleştirilerek açıklanmıştır. Aşağıda Hadis Bahçesi kitabına ait hikayelerin başlıklarını inceleyebilirsiniz. 

 • Engelli yavru kutup ayısı karşısına çıkan engellerle başa çıkabilecek mi? 
  Aslan Sercan’ın yerine bir süreliğine geçen  teyze oğlu Akça Aslan ayrımcılık yapmaktan vazgeçebilecek mi?
 • Yunus Nusnus, yaralı ahtapota yardım edebilecek mi? 
 • Tilki Pofuduk kürkünü koruyabilecek mi?
 • Ceylan Cancan, arkadaşı Ceren’e yardım edebilecek mi? 
 • Fener Balığı Pıtır, merak ettiklerine kavuşabilecek mi? 
 • Dinozor Dina, yemeği çok sevdiği orkideleri israf etmemeyi başarabilecek mi? 
 • Ördek Rengarenk kurumakta olan gölü kurtarabilecek mi?
 • Arı Rırı bin yavrusunu büyütmeyi başarabilecek mi? 
 • Tavus Vusvus, sahip olduğu güzellikleri fark edebilecek mi? 

Almanya’da dini çocuk kitapları arayanlar bu öykü setini inceleyebilirler. Hadis Bahçesi öykü setine buradan Amazon üzerinden ulaşabilirsiniz.

7. Küçük Sahabiler

Yazar  Özkan öze tarafından alınan Küçük Sahabiler seti 4 eserden oluşmaktadır:

 • Küçük Sahabiler 1: Enes´in Bir Sırrı
 • Küçük Sahabiler 2: Güzel Bir Koku
 • Küçük Sahabiler 3: Zeyd´in Uyku Duası
 • Küçük Sahabiler 4: Umeyr´in Yavru Kuşu

Peygamber  efendimizin  küçük sahabeleri ile olan anılarını anlatılmaktadır. Peygamberimiz tarafından arkadaş olarak bilinen Sahabeler Peygamberimizi çok sever ve onunla zaman geçirirlerdi. Sahabeler İle yaşanan ortak zamanların anlatıldığı bu eserler 6 yaş ve üzeri için uygundur. 

Küçük Sahabeler kitabına ve güncel fiyatına buradan semerkandonline sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

8. Neşeli Petek Değerler Eğitim Seti

Özlem Öğüt, Selma Yıldız, Yasemin Bedir, Funda Dağ tarafından hazırlanan bu kitap 4 ve 6 yaş arası çocuklar için uygundur. 5 dergiden oluşan eğitim seti çocukların gelişim özellikleri ve yaşları dikkate alınarak hazırlanmıştır. Her dergide temel dini değerler ahlaki olgular, edepli davranış eğitimi gibi konuları çocuklar için uygun dille anlatmıştır.

Yukarıda sayılan değerlerle birlikte sevgi ve saygı ilişkisi, vatanseverlik ,misafirperverlik gibi kültürel değerler konu alınmıştır. Böylece çocukların dil becerilerine katkı sağlayacak şekilde  görsel ve işitsel öğrenme teknikleri  iç içe anlatılmıştır. Fasiküller içerisinde yer alan farklı etkinlikler ise çocukların el ve göz koordinasyonunu geliştirmektedir. Böylece çocuklar merakla problem çözme becerilerini geliştirebilirler.

Neşeli Petek Değerler Eğitim Setini incelemek ve güncel fiyatını öğrenmek  için buradan Semerkandonline sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

9. Çocuklar İçin Elif Be

Melek Bozdoğan tarafından hazırlanan bu kitap, okul öncesi dönemde çocukların Elif Be öğrenebilmesi için hazırlanmıştır. Bilindiği üzere okul öncesi dönemde Kuran okumayı öğrenen çocukların anlama ve öğrenme kapasiteleri gelişmektedir. Bu kitap ile çocuğunuza hem Elif Be’yi öğretebilir hem de çocuğunuzun motor becerisini geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz. Kitapta yer alan içerikler ile çocuklar etkinliklerle okul eğitimine hazırlanabilirler. Örneğin; harfler öğretilirken görsel hafıza teknikleri kullanılmıştır. Böylece ezbere dayalı olmayan öğrenme  tekniği uygulanmıştır.

Resimlerin kullanılmasıyla birlikte kitap daha çekici hale getirilmiştir. Uygulamalı eğitim ile dikkat edilmesi gereken noktalar ve dikkatli okunması gereken harflerin boya yoluyla kolayca öğretilmesi amaçlanmıştır. Basit konulardan zor konulara  doğru içerik sıralaması yapılmıştır. Öğrenme sırasında ilginin ve dikkatin dağılmaması amacıyla bazı noktalarda türkçe kelimelere de yer verilmiştir. 

Çocuğunuza okul öncesinde Elif Be öğretmeyi düşünüyorsanız kitaba buradan Amazon üzerinde ulaşabilirsiniz. 

10. Dinimi Öğreniyorum

Yazar  Kadriye Baldık tarafından kaleme alınan bu eser çocukların ebeveynlerine ve büyüklerine zaman zaman sordukları soruları konu almaktadır. Örneğin; ‘Biz neden dua ediyoruz?’ ‘Biz neden oruç tutuyoruz?’ ‘Bizi kim yarattı?’ ‘Biz neden namaz kılıyoruz’ gibi sorulara çocukların anlayabileceği cevaplar verilmiştir.

Böylece dini konuları merak eden çocukların merakı giderilmiş olur. Daha önemlisi ise dinin temelini oluşturan bu konular ile çocuklarımızın dini doğru şekilde öğrenir. Böylece dinimize karşı daha sağlıklı bir bakış açısı kazanırlar. Özellikle okul öncesi dönem ve 1.sınıf öğrencileri için 10 kitap şeklinde hazırlanmıştır. Eserin tamamı ayrıca pedagoglar tarafından kontrol edilmiştir. Ardından ise görsel içeriklerle daha anlaşılır bir hale getirilmiştir.

Dinimi Öğreniyorum kitabını incelemek ve güncel fiyatı incelemek için buradan semerkandonline sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

0-3 Yaş Çocuklar İçin Dini Eğitim Nasıl Olmalı?

Çocukların dinî eğitiminde her yaşın ayrı bir önemi vardır. Sağlıklı bir din eğitimi verebilmek için her anne ve babanın belirli hedefleri olmalıdır. Çocukların ilk öğretmenleri ilk eğiticileri her zaman en yakınlarındaki kişilerdir. Anne ve babaların davranışları çocukların gelişimine doğrudan etki eder. Bu nedenle çocukların sordukları her soru ve merak ettikleri her konuya da doğru ve mantıklı şekilde cevap verilmek önem arz eder. 

Okul öncesi dönem ise eğitim açısından altın çağ dönemi olarak adlandırılmaktadır. Çünkü ağaç yaş iken eğilir atasözü ile çocuklar en iyi bu dönemde temel hayat bilgisine ulaşırlar. Bu nedenle özellikle dini eğitim de bu yaşlarda başlamalıdır. Ancak ibadet eğitimi yerine çocuklara islami değerler ve Allah sevgisi öğretilmelidir. Böylece çocuklar küçük yaşta iyiliğe ve doğruya yöneltilmiş olur. Bu açıdan bakıldığında  ise çocukluk döneminde dini gelişim süreci, bir insanın bütün hayatını etkileyebilecek bir potansiyele sahiptir.

Çocuklar hayatlarının ilk yıllarında gördükleri her şeyi kendi zihinlerinde anlamaya ve anlamlandırmaya çalışırlar. Bu dönemlerde çocuklar aktif durumda ve alıcı durumdadırlar. Çünkü zihinleri boştur. Sürekli etkileşim halinde olmak isterler. Bu dönemde dini eğitimi daha etkin verebilmek için kitapların çocukların seviyelerine uygun şekilde hazırlanması gerekir. Kitapların resimli olması ve masallaştırılmış olması çocukların daha kolay anlamasına yardımcı olur. Çünkü gördüklerini hafızalarında tutma oranları daha yüksektir. Henüz kelime kapasiteleri yeteri kadar gelişmeyen çocuklar görsel öğelerle daha istekli öğrenirler. Bir anlamda dini eğlenerek öğrenirler. 

Ancak dini çocuk kitapları dini eğitim için yeterli değildir. Çocuklar çevrelerinde olan bitenleri ayrıntılarıyla meraklı gözlerle izlerler. En çok da anne ve babalarını takip ederler. Bu durumda aile bireylerinin çocuklarına birer örnek olması gerekir. Karşısında kitap okumayan bir ebeveyne sahip olan çocuğa kitap okuma alışkanlığı kazandırmak çok zordur. Bu durumda çocuğunuza hem kitap okuma alışkanlığı kazandırmak hem de dini öğretmek istiyorsanız siz de kitap okumalısınız. Anne ve baba olarak sizlerin de kitap okuyarak onlara eşlik etmeniz gerekmektedir.

Bir Çocuğa Allah Nasıl Anlatılır?

Her insan doğduğu andan itibaren çok yönlü bir şekilde büyüme ve gelişme dönemine girer. Bedensel gelişim ile birlikte çocuklarda manevi gelişim de başlar. Çocuklar her yaşta farklı bir duyguyu kavrarlar. Bununla birlikte çocuklar dini ve ahlaki duygularını da geliştirirler..  Bu duyguların çocuklara sağlıklı bir şekilde gelişmesi için önemli basamaklar bulunmaktadır.

Öncelikle Yaradan, din ve inanç gibi konular soyut kavramlardır. Küçük bir çocuğun doğrudan bu kavramları anlaması beklenemez. Bu nedenle çocuklara öncelikle dini ögeler sevgi ile tanıtılmalıdır. Eğitim ancak sevgi ve şefkatle gerçekleşir. Bir çocuğun Allah’ı tanıması ve anlayabilmesi için somut örnekler sunulmalıdır. Örneğin; ‘Bu denizler ne kadar büyük ve çiçekler ne kadar güzel. İşte bu güzel şeyleri Yüce Allah bizler için yarattı. Karşılığında ise bizim bu güzellikleri korumamızı ve O’nu sevmemizi bekliyor.’  gibi sevgi ile yaklaşmanız oldukça önemli. 

Beraberinde çocuklar mutlaka merak edip daha çok soru soracaktır. Bu soruları açıklamak için ise şu yöntemi kullanabilirsiniz. Çocukların merak ettiği konulara yönelik dini çocuk kitapları alın. Ardından çocuğunuza aradığı cevapların bu hikayelerde yer aldığını söyleyin. Böylece çocuğunuz merakla kitap okumaya başlayacaktır. Hem kitap okuma alışkanlığı kazanacak hem de dinin temel değerlerini öğrenecektir. 

Çocukların Dini Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dini eğitimde çocuklara Allah’ı anlatılırken Allah korkusunu anlatmaktan kaçınılmalıdır. Onların gözlerini korkutmak yerine Allah’ın sevgisi ve merhametinden bahsedilmelidir. Her ne kadar çocukları ilk planda Allah korkusu ile disiplin etmek akıllara gelse de ileride olumsuz etkiler doğuraktır. Çünkü Allah’ı zorluk, ibadeti ise ceza olarak görmektedir. 

Bunun yerine Allah ve din çocuğun yaş grubuna uygun şekilde anlatılmalıdır. Örneğin; uzmanlara göre 2-3 yaş aralığında Allah sevgisi vurgulanan dini eğitim verilmelidir. 6-7 yaş aralığında ise çocuk Allah’ın maddi bir varlık olmadığını kavramaya başlayabilir. Bu yaş aralığında dini hikayeler anlatılarak değer yargıları öğretilmelidir. 8-9 yaş aralığında ise çocuklar ev yerine dışarıda daha çok vakit geçirmektedirler. Bu yaşta çocuklar kitap okuyabildikleri için kitaplarla Allah’ı tanımaları daha uygun olacaktır.