ALMANYA RAMADAN KALENDER

RAMADAN KALENDER

Faziletlerle dolu Ramazan ayının gelmesiyle Almanya Ramadan Kalender merak ediliyor. Her bir il için ayrı ayrı düzenlenen Almanya Ramadan Kalender aracılığıyla sahur ve iftar saatleri bilgisine ulaşabilirsiniz. 

Sizler için hazırladığımız 2023 Ramazan İmsakiyesi ile Ramazan ayı boyunca sahur ve iftar saatleri için Muslim-Salah üzerinden bulunduğunuz şehri seçerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca seçtiğiniz Ramadan Kalender’ı bilgisayarınıza da indirebilirsiniz.

RAMAZAN İMSAKİYESİ 2023

2023 Ramazan ayı yaklaşırken İslam alemi de oruç ibadetini yerine getirmeye hazırlanıyor. İslam aleminin en bereketli ayı yaklaşırken Almanya’da bulunan Müslüman kardeşlerimizde Almanya Ramazan Kalender aracılığıyla sahur ve iftar vakitlerini merak ediyor. 

RAMAZAN 2023 NE ZAMAN BAŞLIYOR

11 Ayın Sultanı olarak kabul edilen Ramazan ayı için sahur ve iftar vakitleri her bir il için Ramadan Kalender aracılığıyla belirtilmektedir. Peki, 2023 Ramazan ayı ne zaman başlayacak?

2023 yılına ait dini takvime göre 2023 Ramazan Ayı 22 Mart’da başlayacak ve 21 Nisan Ramazan bayramı arifesi ile sona erecek. 22 Nisan 2023 ise Ramazan Bayramı 1. günü olarak idrak edilecek. 

Oruçların tutulduğu bu ay 22 Mart 2023 ile başlayarak sabır, hoşgörü ve bereketi evlerimize taşıyacak.

RAMADAN KALENDER NASIL HESAPLANIR

Ramazan ayının gelmesiyle merak edilen sorulardan biri de Ramadan Kalender üzerinde bulunan sahur ve iftar saatlerinin nasıl hesaplandığıdır. Halk arasında ‘’imsak’’ olarak nitelendirilen vaktin gelmesiyle fecr-i sadık oluşur. Bu durum oruç tutulması gereken başladığı anlama gelmektedir. 

Kur’an-ı Kerim’de de oruca başlama vakti şu şekilde ifade edilmektedir: „Şafağın aydınlığı gecenin karanlığından ayırt edilinceye (tan yeri ağarıncaya) kadar yiyin, için.“ (Bakara 2,187)

Bu durumda imsak Ramadan Kalender üzerinde belirtilen imsak vaktinin girmesiyle oruca başlanması gerekmektedir. Şafağın ufuktan karanlığa geçişi dini otoriteler aracılığıyla astronomik hesaplamalarla belirlenmektedir.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyuruyor ki;

Adiy İbni Hatim hazretleri anlatır:

(Yâ Resulallah, âyette geçen, beyaz ipliğin siyah iplikten ayrılması nedir, bunlar bildiğimiz siyah iplikle beyaz iplik değil mi?) diye sordum. (Hayır, iki iplik değildir. Biri gecenin karanlığı, diğeri de gündüzün beyazlığıdır) buyurdu. (Buharî)

Bu âyet-i kerimeyi duyan bir zat, (Yâ Resulallah, ben gündüzün geceden ayrıldığını öğrenmek için yastığımın altına bir beyaz iplik ile bir siyah iplik koydum, fakat gecenin bitişini yine de tespit edemedim) dedi. Bunun üzerine, Peygamber Efendimiz (s.a.v.), (O iplikler, gündüzün aydınlığıyla gecenin karanlığıdır) buyurdu. (Buhari)

Oruca başlama vakti aynı zamanda sabah namazı vaktinin de başladığını belirtmektedir. Bu vakitte hem oruca başlanması hem de sabah namazının kılınması gerekmektedir.

RAMADAN KALENDER İLE SAHUR VAKTİ

Sahur vakti, mübarek Ramazan ayının yaşatıldığı sabrın ve huzurun vuku bulduğu en hayırlı vakitlerdendir. Bu nedenle özellikle ‘’Sahur yapınız. Şüphesiz sahurda bereket vardır’’ diye buyrulmuştur. 

Sahur için uyanmak ve sahur yapmak bizzat oruç için niyet etmek yerine geçmektedir. Ancak yine de niyetin dil ile yapılması mendup sayılır. Bulunduğunuz ilin sahur vaktini sitemiz üzerinde bulunan Ramadan Kalender aracılığıyla görüntüleyebilirsiniz.

RAMADAN KALENDER İLE İFTAR VAKTİ

11 Ayın sultanı Ramazan 2023 Nisan ayının gelmesiyle başlıyor. Ramazan ayının gelmesiyle iftar vakti ailelerimizle hep birlikte huzurlu ve sağlıklı iftarlar geçirmenizi diliyoruz.

Ramazan ayı boyunca sitemiz üzerinden il il güncel 2023 iftar saatleri bilgisine Ramadan Kalender aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

İFTAR VAKTİ DUASI

Peygamber Efendimiz buyuruyor ki, ” Üç kimsenin duası geri çevrilmez; oruçlunun iftar vakti duası, adaletli hükümdarın duası, mazlumun duası.” (İbn-i Mâce, Sıyam: 48.) İftar vaktinde dua etmek bu kadar değerli iken mübarek Ramazan ayında iftar vakti dualarımızı eksik etmeyelim.

Bizlerde Muslim-Salah ailesi olarak, yardımlaşma ve hoşgörü ayı olan Ramazan ayını huzurla ve sağlıkla geçirmenizi dileriz…